הרשות לפיתוח הגליל
לאתר הרשות לפיתוח הגליל

אות יקיר הגליל 2008

אות יקיר הגליל 2008 - הר יצחק דוד גרוסמן

 
בס"ד
 
הרב יצחק דוד גרוסמן, חתן פרס ישראל, זוכה השנה באות הגליל על רשת החינוך המפוארת שהקים, "מגדל אור". גרוסמן: "אני רוצה לדאוג שלכל ילד תהיה ארוחה מזינה ומיטה חמה, ושכל ילד יזכה בחינוך טוב שיפתח בפניו את כל האפשרויות לעתיד"
 
ארבעים שנה חלפו מאז הגיע הרב יצחק דוד גרוסמן כרב צעיר בתחילת שנות העשרים לחייו מירושלים, עיר הולדתו, ליישוב הקטן מגדל העמק שבגליל התחתון, מגדל העמק. ארבעים שנה חלפו, וכיום אי אפשר לדמיין את מגדל העמק ולמעשה את הגליל ואף את ישראל ללא המפעל החינוכי שהקים אותו בחור צעיר, הרב דוד גרוסמן. אמנם בינתיים שיבה זרקה בשערו של הרב, אך קצב החיים שלו הוא עדיין ללא הפסקה, הכל במטרה להמשיך ולקדם את המפעל עליו הוא מקבל כעת את אות הגליל.
"מגדל אור", רשת החינוך שהקים הרב גרוסמן שהחלה את דרכה עם 18 תלמידים שהרב אסף ממשפחות מצוקה התרחבה לכדי אלפי תלמידים, רבים מהם יתומים, ילדים ממשפחות הרוסות ונזקקות. אלפי ילדים שזכו לבית חם ומחנך, שזכו לאהבה ומסגרת שכל כך הייתה חסרה להם.    
"מגדל אור" מספקת לילדים אלה שלא שפר להם גורלם, מסגרת מלאה ותומכת הדואגת לכל צרכיהם - ארוחות חמות שלוש פעמים ביום, מיטה חמה ולבוש, חדש נקי ומוקפד. המסגרת החינוכית שהרשת מציעה היא מרשימה במיוחד והיא מתחילה ממעונות יום, גני ילדים, דרך בתי ספר יסודיים ועל יסודיים, אולפנות ומדרשיות, בתי ספר מקצועיים ואקדמיים. הילדים נהנים מחוגי העשרה, ומחיי חברה מפותחים, חדרי יצירה, אולפני הקלטה, חדרי מוזיקה ועוד. למרות הגודל העצום זוכה כל ילד להתייחסות אישית אוהבת, מחבקת, מעודדת ובעיקר מקדמת.
כל מי שפוגש ברב גרוסמן נדבק בלהט שלו. נשיא המדינה, שמעון פרס, שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, ואנשי עסקים מובילים, את כולם הפך הרב לשותפים לחזון ולהתלהבות ולמחויבים להצלחה של הפרויקט החינוכי.
 
מהו הכוח המניע אותך לאחר כל הרבה שנים?
 
"כשאני רואה ילד שמגיע ממשפחה הרוסה, שרעב ללחם, שהיה לו קר בלילה. ואני חושב שהיום כשהוא עולה על יצועו בלילה, בטנו מלאה בארוחה חמה, הוא לבוש היטב, הוא סיים יום לימודים מאתגר, הוא חש בבטחה וזוכה ליד מלטפת ואהבה. וכשהוא נרדם בלילה הוא יכול לחלום. הוא יכול לחלום על עתיד טוב יותר. כשאני רואה את ההתפתחות של הילדים וגודל ההצלה והצלחתם בחיים זה נותן לי כח ומרץ להמשיך".
 
על איזה הישג אתה גאה במיוחד? אם הפרס היה ניתן רק על דבר אחד שהשגת, מה דבר זה היה?
 
"כשהגעתי למגדל העמק לפני ארבעים שנה, ראיתי עיירה קטנה במצב קשה. היישוב היה חדש, קטן, חלש וסבל מבעיות רבות. היום, מגדל העמק היא עיר בתנופה, שנהנית מתעשייה חזקה ומתקדמת, ממערכת חינוך משובחת וממרקם חברתי מגוון וחזק. זאת עיר שהצליחה למגר את הפשיעה ולהתגבר על מצוקות רבות. אין ספק שקריית החינוך 'מגדל אור' היא שותפה מרכזית בהצלחת היישוב וזאת בין היתר הודות לשיתוף הפעולה עם ראש העיר הנוכחי וקודמיו".
 
מהי העדות הטובה ביותר להצלחה שלך?
 
"יש נתון אחד שאני גאה בו במיוחד, ואני חושב שהוא ההוכחה הטובה ביותר להצלחה שלנו - 70 אחוזים מכלל המורים והעובדים ברשת שלנו (עובדים במוסדות שלנו כ- 800 איש!) הם בוגרי מוסדות החינוך שלנו. זאת הדוגמה לכך שהילדים שעזרנו להם, לעתים תינוקות ממש, גדלים בסביבה תומכת שמאפשרת להם לגדול ולהתפתח, להשתלב בחברה ולתרום לה. הילדים שמגעים מסביבה קשה הופכים למורים ולעובדים שמרעיפים את האהבה שניתנה להם הלאה לאלה שצריכים אותה כל כך".
 
אז מה התכניות עכשיו? מה התכניות בעשר השנים הקרובות?
 
"בעזרת השם נמשיך להרחיב את "מגדל אור". אני רוצה לראות את מוסדות רשת החינוך מתרחבים בישראל ותומכים בילדים נזקקים, נותנים להם חינוך תורני וכללי, מעניקים להם את כל מחסורם, מכשירים אותם לשירות בצה"ל ולתרומה לחברה. לצערי, אלה שיסבלו בראש ובראשונה מהמשבר הכלכלי שמתרגש עלינו הם הילדים הזכים, שלא עוללו כל רע. אני רוצה לוודא שחרף המצב הזה, כל ישראל אחים זה לזה, וכולנו מסייעים לאלה שידם לא משגת. אני רוצה שתהיה להם הזדמנות שווה לחינוך, להקים משפחה, לתרומה לעם ישראל ולמדינת ישראל.
 
הרב גרוסמן, בביתך ניצבת על המזנון התעודה של פרס ישראל. הדלקת משואה, קיבלת כבר כל כיבוד אפשרי שניתן בישראל, וזכית גם להוקרה בינלאומית. אז מה ההתרגשות מעוד פרס נוסף?
 
"כתוב בפרקי אבות: 'אל תהיו כעבדים המשמשים את הרב על מנת לקבל פרס אלא הוו כעבדים המשמשים את הרב שלא על מנת לקבל פרס', אבל אני רואה בפרס לא לי אלא לכל הצוות המופלא ולכל אותם מאות עובדי מיגדל אור ואלפי הבוגרים שפועלים ברחבי הארץ. אני מקבל בשמם את הפרס. אני אסיר תודה על ההכרה בפעילותי, אבל בסופו של יום מה שחשוב הוא שההכרה מגיעה ל'מגדל אור'. מבחינה זאת אני שלוח של רעיון שגדול ממני".
במהלך השנים פועלים הרב גרוסמן ו"מגדל אור" ברחבי הגליל במועדוני נוער, בבתי חולים, מפעלי הזנה ופעולות רבות נוספות. הרב גרוסמן מסכם בסיפוק "אנו פועלים מהגליל, גורלנו קשור בגורל הגליל, ו'אות הגליל' הוא הכרה רשמית בכך. על כך אני אסיר תודה".
סגור חלון